fbpx

PWG – Czas dumy


Blog / Aktualności 24 października 2018

Polska rozwija się w oszałamiającym tempie. Widać to na każdym kroku. Jednak nie zawsze widać dobrze. Trudno żeby tak było, w końcu ten ciągły rozwój stał się naszą codziennością, miał więc prawo trochę nam spowszednieć. Niektóre jego symptomy mogły też nam przez to umknąć. Kiedy obserwuje się jakieś zjawisko z bliska, trudno sobie uświadomić jego skalę. A w przypadku wzrostu Polski i Polaków – tak gospodarczego, jak i w wielu innych aspektach – jest ona, doprawdy, imponująca. Warto więc dla lepszej widoczności czasem się zatrzymać, rozejrzeć wokół, prześledzić drogę, którą się pokonało, żeby znaleźć się w tym miejscu. Właśnie teraz przyszedł czas, by to zrobić.

Do tego samego wniosku doszli budowniczowie II Rzeczypospolitej, którzy zdecydowali się pochwalić przed szerokim audytorium swoimi osiągnięciami z pierwszej dekady niepodległości. Choć idea zrodziła się w kręgu warszawskiej władzy, na arenę tej ekspozycji – z uwagi na targowe tradycje miasta – wyznaczono Poznań. Mało kto wówczas wierzył w powodzenie tej misji.Jednak efekt końcowy przeszedł najśmielsze oczekiwania wszystkich, włącznie z jej twórcami. Większość ludzi, którzy mieli to szczęście, by zawitać na Powszechną Wystawę Krajową, nie widziała wcześniej czegoś tak doniosłego i efektownego. Od maja do września 1929 r. centrum Poznania zamieniło się w wielką przestrzeń wystawienniczą rozłożoną na 112 pawilonów, które zadziwiały gości swoją wymyślną, modernistyczną formą. Wiele z nich zostało wybudowanych specjalnie na tę okazję, niektóre stoją w Poznaniu do dzisiaj, jak np. Kolegium Heliodora Święcickiego przy ul. Grunwaldzkiej, w którym w czasach PeWuKi mieścił się Pałac Rządowy. O rozmachu tamtej inwestycji najlepiej świadczy fakt, że budynek mieszczący dziś Wydział Chemii UAM został wybudowany tylko na rok i po tym czasie miał być zburzony. Jednak stoi, jak stał – do teraz.

O rozmachu tamtej inwestycji najlepiej świadczy fakt, że monumentalny budynek przy ul. Grunwaldzkiej został wybudowany tylko na rok i po tym czasie miał być zburzony. Jednak stoi do teraz, a przez dekady służył studentom chemii, jako arena ich zmagań z tą piękną dziedziną wiedzy. Wśród jej absolwentów był Piotr Koźniewski, CEO 3R Studio Mobile, który również z tego tytułu darzy tradycję PeWuKi szczególnym sentymentem. To właśnie Piotr oprowadził parę prezydencką po instalacjach AR w dniu otwarcia pawilonu zapowiadającego PWG.

W Poznaniu przez kilka upalnych miesięcy roku 1929 swoje stoiska zaprezentowało 1427 wystawców. Byli wśród nich przedstawiciele przemysłu ciężkiego i nowoczesnych – jak na tamten czas – technologii. Zwiedzanno też pawilony poświęcone rolnictwu, rzemiośle, czy nawet gorzelnictwu. Panie chętnie odwiedzały Pawilon Pracy Kobiet i różne ekspozycje tematyczne, na których mogły zapoznać się z trendami we włókiennictwie, konfekcji i galanterii. O swoje miejsce zadbała także sfera rządowa, która do stolicy Wielkopolski wysłała przedstawicieli ministerstw. Nie zabrakło również Pałacu Sztuki, gdzie można było zobaczyć chociażby dzieła Matejki i Wyspiańskiego. Wszystko to zostało dość dobrze udokumentowane, bo PeWuKa doczekała się 20 tys. entuzjastycznych artykułów na swój temat.

Ogrom pracy włożonej w zaprezentowanie Polakom gospodarczego dorobku pierwszych dziesięciu lat niepodległości nie poszedł na marne. Pomimo tragicznych wydarzeń następnych dekad, pamięć o tym, że jesteśmy w stanie dokonywać rzeczy wielkich pozwalała nam obierać coraz to bardziej ambitne cele. Jak wtedy, gdy zdecydowaliśmy się zrzucić jarzmo komunizmu, wziąć sprawy we własne ręce i budować lepszy świat dla nas i potomnych. 30 lat po tej heroicznej decyzji i 90 lat po otwarciu poznańskiej PeWuKi, znów zbierzemy się, by z pozycji lekkiego dystansu, spojrzeć na to, co udało się nam uczynić, ale też jakie perspektywy się przed nami rozpościerają.

Na razie mamy przedsmak tego festiwalu polskiej gospodarności. Tym razem już nie w stolicy regionu z niej słynącego, ale w stolicy kraju, bowiem typowe poznańskie wartości, stały się znakiem rozpoznawczym także i innych części Polski. Pracowitość, skrupulatność, a przy tym kreatywność i niezłomność wyróżniają na rynku coraz bardziej aktywnych na nim Polaków. Przekonują się o tym ludzie z całego świata, którzy robią tu interesy i ci którzy kupują nasze produkty. Na pl. Piłsudskiego powstała ekspozycja, która jest zaledwie zapowiedzią przyszłorocznej Polskiej Wystawy Gospodarczej, ale już stanowi powód, by wziąć głęboki oddech, pokiwać z uznaniem głową i powiedzieć: udało się! Miło nam, że możemy być tego częścią.

Obecność 3R Studio Mobile na organizowanej z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy zapowiedzi, jak i możliwość udziału w tej przyszłorocznej, już właściwej Powszechnej Wystawie Gospodarczej to dla nas szczególne powody do dumy. Jako poznańska firma pielęgnujemy wielkopolskie tradycje, których tak wierną emanację stanowi legendarna PeWuKa. Niezmiernie cieszymy się, że to właśnie nam przypadł zaszczyt kontynuacji spuścizny po tym wiekopomnym wydarzeniu sprzed niespełna 90 lat. Powodem do dumy – ale już nie tylko osobistej, chodzi o dumę z tego, jak nasz kraj się rozwinął, a wraz z nim cała nasza gospodarka – jest charakter aktualnej ekspozycji, tak bliski naszej pasji. Zaczynając przed laty zgłębiać nowe technologie wierzyliśmy, że wkrótce tak chłonny rynek, jak nasz, będzie w stanie, z naszą fachową pomocą, zrobić z nich użytek. Nie pomyliliśmy się – właściwie codziennie dostajemy kolejne potwierdzenia, że podjęliśmy dobrą decyzję. Formula PWG ma oblicze nowoczesnej i innowacyjnej gospodarki, której jesteśmy dumną częścią.

Dziś, by zaprezentować rozwój otaczającego nas świata nie trzeba zdobywać się na tak karkołomne, zdawałoby się wyzwanie, jakim dla naszych pradziadków była PeWuKa. Jednak praca, którą mamy do wykonania jest nie mniej wymagająca. Tym bardziej, że stoi przed nami równie istotne zadanie. Mamy prawo i powinniśmy być dumni z przeszłości oraz teraźniejszości, którą udało się nam zbudować, jednak tym razem musimy też jak najlepiej odnaleźć się w przyszłości.

/SW/

Źródło: Facebook PWG

Na zapowiedź Polskiej Wystawy Gospodarczej 2019 przygotowaliśmy cztery aplikacje. Dwie z nich stworzone zostały z użyciem technologii rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality – AR).


WE ARE NOW

[click to follow]