fbpx

Trendy w marketingu – Augmented Reality (AR)


Blog / Marketing 17 lipca 2020

Dziesięć lat temu robiliśmy zdjęcia rzeczom. Minęła dekada, a za sprawą selfie rozwinęliśmy nawyk robienia zdjęć sobie na tle rzeczy. Nawyki konsumenckie, podobnie jak każde inne, zmieniają się wraz z rozwojem technologii oraz sytuacji gospodarczej. Prognozujemy, że Augmented Reality (Rozszerzona Rzeczywistość, AR) będzie niedługo nieodłącznym kompanem naszych zakupów.

Augmented reality a decyzje zakupowe

Coniedzielne wypady do galerii handlowej nadal mają się dobrze, ale rozwój eCommerce pozytywnie wpłynął na zmniejszenie czasu potrzebnego na zakup produktu.

Decyzje konsumenckie są teraz dokonywane biorąc przede wszystkim pod uwagę wygodę, a ostatnio też bezpieczeństwo. Wpływ skutków koronawirusa na handel pokazał, że klienci jeszcze chętniej kupują online, a przychody Amazona czy Zalando poszybowały w górę.

Augmented Reality (rozszerzona rzeczywistość) w marketingu jest głównie kojarzona z filtrami na Instagramie (zobacz przykładowe realizacje klikając w ten link). Doczepiane uszy kota czy maski wygładzające cerę szybko znalazły wiernych odbiorców, a ilość ciekawych filtrów na Instagramie jest bardzo duża.

Coraz więcej firm decyduje się na tworzenie dedykowanych filtrów, które ze względu na swoją wiralowość potrafią zrobić naprawdę dobre zasięgi. Jednym z najważniejszych elementów, często przez marki ignorowanym, jest to, jak bardzo będzie rezonował z użytkownikami. Brak określenia odpowiedniej grupy docelowej powoduje, że często filtry, chociaż jakościowo dobrze wykonane, nie mają potencjału do bycia szerowanymi w szerszym gronie użytkowników social media.

Z drugiej strony, coraz więcej marek wdraża augmented reality (rozszerzona rzeczywistość) do swoich aplikacji. Dzięki takim działaniom mają stały kontakt z klientami i pomagają im skrócić decyzję zakupową.

Strategia Zalando, która umożliwia bezpłatny zwrot produktów, które nam nie pasują, jest fenomenalna, bo rozwiązuje problem tracenia czasu w kolejce do przymierzalni i mierzenia rzeczy, które i tak mogą finalnie nie pasować. AR natomiast, pozwala na całkiem wierne odwzorowanie produktu na ciele czy przestrzeni klienta.

Rodzajów tego typu aplikacji jest kilka, bo wszędzie tam, gdzie mamy do sprzedania fizyczny produkt, AR śpieszy z pomocą. Znamy realizacje, w których aplikacje demonstrują i umożliwiają personalizację samochodów, mebli, ubrań czy akcesoriów. Poniżej kilka przykładów.

Lamborghini

Należąca do grupy Volkswagen Lamborghini jest pierwszą marką samochodową, która zrobiła launch modelu Huracán EVO RWD Spyder w technologii Augmented Reality.
Każdy użytkownik iPhone’a lub iPada z wersją iOS wyższą niż 10 może dzięki Apple Quick Look zobaczyć najnowszy model w swoim garażu. Niedługo marka zastosuje rozszerzoną rzeczywistość dla każdego swojego samochodu.

Sony

Trend wizualizacji produktów w mieszkaniu klienta jest widoczny też przez działania Sony. Wybór telewizora to nie tylko parametry, ale też rozmiar i miejsce, w którym okno na świat ma być umiejscowione. Problem czasu potrzebnego na zmierzenie ściany czy szafki, wizualizowanie na kartce gdzie najlepiej zrobić kącik TV rozwiązuje Augmented Reality. W ramach swojej aplikacji Envision TV App użytkownicy mogą zobaczyć, jak telewizory Sony będzie się prezentował w ich salonie.

Gucci

W Gucci, aplikacja augmented reality była znana głównie z tego, że pozwalała przymierzyć buty w wirtualnej przymierzalni. Najnowsza wersja aplikacji pozwala nie tylko wybrać obuwie, ale też czapki, okulary, czy akcesoria wystroju wnętrz.

Cieszy nas, że rynek widzi zastosowanie Augmented Reality, bo już kilka lat temu tworzyliśmy metody prezentowania właśnie butów.

Ikea

Znana wszystkim osobom śledzącym trendy w marketingu i sprzedaży – Ikea Place, to jedna z pierwszych aplikacji pozwalającej na aranżacją wnętrz meblami konkretnej marki, która wspiera proces sprzedażowy.

W czasie, kiedy Ikea place umożliwiało prezentowanie tylko jednego obiektu, stworzyliśmy dla jednego z klientów aplikację z unikatowym wówczas system wstawiania kilku mebli naraz, dzięki czemu proces zakupowy umożliwia złożenie zamówienia na cały zestaw.

Aby zachować spójność, o akcjach promocyjnych z wykorzystaniem AR poświęcimy odrębny wpis. Niedługo również dowiecie się o różnych kryteriach w wyborze odpowiedniego zastosowania AR w swojej firmie.

Jeśli widzisz potencjał w zastosowaniu AR w swojej firmie – napisz do nas/DS/


WE ARE NOW

[click to follow]