fbpx

Augmented Reality – okulary AR


Blog / Rozszerzona rzeczywistość 15 września 2020

Tematem tego wpisu są okulary AR. Okulary, których Augmented Reality ma być integralną częścią muszą stawiać czoła kilku technologicznym przeszkodom jak moc obliczeniowa urządzenia czy latencja. Zapraszamy do lektury newsów dotyczących okularów AR!

Apple – lider wyścigu AR glasses?

Jak głoszą plotki, Apple pracuje nad parą urządzeń montowanych na headsetach AR. Bloomberg spodziewa się, że w 2022 r. firma Apple wprowadzi na rynek zestaw słuchawkowy AR, a już w 2023 r. – okulary AR.

Nie są to nieuzasadnione wróżby, bowiem na początku tego roku firma dodała do iPada Pro czujnik LIDAR, aby wyraźnie zwiększyć możliwości tabletów Apple obsługujących funkcję AR.

Według Bloomberga, czujniki LIDAR zostaną również dodane do niektórych z nadchodzących iPhone’ów Apple, aby jak najlepiej wykorzystać możliwości AR już widoczne w beta konstrukcjach iOS 14.

Według nowego raportu Bloomberga, w przyszłym roku firma Apple planuje dodać do swojej usługi streamingowej TV Plus treści w rozszerzonej rzeczywistości.

Treści AR mogłyby być postaciami lub obiektami z programu, które następnie byłyby nakładane na rzeczywistość za pomocą aplikacji na iPhone lub iPad.

Możliwe będzie także zobaczenie dodatkowych treści, takich jak komentarz reżysera do programu telewizyjnego czy filmu, wszystko w AR!

Apple pierwotnie zamierzało uruchomić tę funkcję w tym roku – zanim pandemia koronawirusa opóźniła ich plany.

Wydaje się jednak, że jest na co czekać. Zupełnie nowa, angażująca użytkowników formuła stworzy innowacyjne możliwości wyjścia naprzeciw – a nawet wyprzedzenie – oczekiwań klientów.

Jeśli szukasz kogoś, kto zrealizuje dla Twojej firmy nietypowy projekt w AR, sprawdź nasze portfolio

Facebook – czy okulary AR powtórzą sukces Oculus Quest?

Już w 2017 Mark Zuckerberg, podczas swojej prezentacji na Facebook’s F8 Conference, pokazał w mock-upowym video, jak wyobraża sobie potencjał okularów AR. Niewątpliwie prace nad wypuszczeniem modeli na rynek trwają w najlepsze – z różnych źródeł zaczynają wypływać coraz ciekawsze doniesienia.

CNBC po raz pierwszy poinformowało, że partnerstwo z firmą macierzystą Ray-Ban, Luxoticą, ma zaowocować stworzeniem okularów AR Facebooka, zwanych wewnętrznie “Orion”. Orion ma na celu całkowite funkcjonalne zastąpienie smartfonów. Okulary rodem z filmów science-fiction mają robić wszystko, co obecny telefon.  Począwszy od wyświetlania informacji wizualnych na soczewce, a skończywszy na wykonywaniu połączeń i nagrywaniu wideo na żywo.

The Information natomiast poinformował, że partnerstwo z Luxoticą jest rzeczywiście nawiązane w celu wypuszczenia na rynek inteligentnych okularów o nazwie “Stella”. Okulary te są znacznie mniej ambitnym projektem i będą podobne do okularów Snap’s Spectacles, które pozwalają użytkownikom na nagrywanie filmów w 3D.

Czas pokaże, która z propozycji okaże się większym sukcesem – jeśli chcesz być w temacie na bieżąco, upewnij się, że polubiłeś naszą stronę, a nie ominie Cię żadna z ważniejszych branżowych nowinek.

Nreal – realny produkt na rynku

Podczas gdy Facebook i Apple grają w szachy newsów, Nreal już działa ze swoim produktem.

Od 11 sierpnia w sprzedaży dostępne są The Nreal Light – okulary, a właściwie headset zaprojektowany na wzór okularów przeciwsłonecznych. W posiadanie tego dość futurystycznie wyglądającego urządzenia jesteś w stanie wejść za około 586 USD.

Nreal Light (określane również jako “U+ Real Glass”) wykorzystują przestrzenne śledzenie i wyświetlane obrazy do nakładania aplikacji na świat rzeczywisty.

Ich wykonanie i użyta technologia sprawiają, że jest to bardzo obiecująca alternatywa dla smartfonów podczas oglądania filmów, grania w gry lub przeglądania stron internetowych.

Okulary AR Nreal dla klientów indywidualnych jest wyposażona w szereg klipsów do nosa, które umożliwiają dopasowanie do każdej twarzy oraz korekcyjną wkładkę do obiektywu.

Co ciekawe, posiadają też czarną “osłonę VR”, która blokuje widzenie z zewnątrz, tworząc wyraźniejszy obraz. Firma Nreal wypuściła już wcześniej zestaw deweloperski za 1.199 USD, który zawierał kontroler i dedykowany mini komputer.

Wersja konsumencka okularów będzie działać natomiast ze smartfonem, co wydaje się rozsądnym ruchem ze strony firmy.

Headsety stają się coraz szerzej dostępne dla odbiorców – co za tym idzie, odbiór treści AR wchodzi do mainstreamu. Chcesz stworzyć unikatowe doświadczenie w rozszerzonej rzeczywistości, a może zabrać klientów na wirtualną wycieczkę? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi realizacjami i kontaktu!

Jeśli widzisz potencjał w zastosowaniu Augmented Reality w swojej firmie – napisz do nas!/DS/


WE ARE NOW

[click to follow]