fbpx

Czy warto inwestować w Augmented Reality


Blog / Rozszerzona rzeczywistość 11 sierpnia 2020

Czy warto inwestować w Augmented Reality?
Czy Augmented Reality to zbawienie dla firmy?
Jaki jest ROI Augmented Reality?
W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

W kontekście dokonywania zakupów nawyki konsumenckie ulegają zmianie. Na przestrzeni lat można zauważyć, że najważniejszy kiedyś – produkt, ustąpił w znacznym stopniu relacji z klientem.

To nie znaczy, że produkt czy usługa nie jest ważna. W sytuacji, w której produktów o podobnej jakości jest wiele, to firmy z lepszym customer service mają przewagę nad konkurencją.

Co ma customer service do Augmented Reality i sprzedaży? Naszym zdaniem warto wiedzieć, kiedy augmented reality jest dla klienta wartościowe, a kiedy jest zbędnym przepaleniem budżetu.

Taka opinia w ustach firmy, która od 9 lat żyje z realizacji aplikacji AR i VR może budzić pewien dysonans poznawczy, ale jeśli porównamy AR do auta, to można lepiej zrozumieć, dlaczego tak mówimy.

Rodzaje Augmented Reality

Jest wiele modeli aut. Są auta sportowe i są auta rodzinne. Auta, które służą by budować reputację u kontrahentów i auta, które są solidne i praktyczne. Jeśli chcesz dojechać z punktu A do punktu B, niekoniecznie musisz w tym celu kupować najnowszy model Lamborghini. Szczególnie, jeśli droga nie sprzyja pokonywaniu trasy takim autem. Z drugiej strony, jeśli chcesz pokazać, że Twoja firma ma się dobrze, może przysłowiowa Fabia nie jest najlepszym wyborem na spotkanie biznesowe.

Oczywiście o gustach się nie dyskutuje i ostatnią rzeczą jaką chcemy jest narzucanie jedynej słusznej drogi. Chcemy natomiast podkreślić, jak ważne jest określenie celu działań marketingowych i sprzedażowych. Ta wiedza może zaoszczędzić Twojej firmie krocie.

Może nie bez powodu AR jest podobny do auta (cAR). Rodzajów i zastosowań augmented reality jest wiele. Mimo, że niezależnie od use case wyświetlamy cyfrowe treści nałożone na obraz z kamery, to koszt i czas wykonania aplikacji będą się znacznie różniły, tym samym wpływając na ROI.

AR – aplikacje mobilne (Android / iOS)

Przykładem są wszelkie aplikacje, które umożliwiają użytkownikom wizualizację obiektów nałożonych na obraz z kamery. Najczęściej używane są przez eCommerce w celu wspierania sprzedaży. W tym artykule można przeczytać o ostatnich projektach wykorzystujących tę formę aplikacji. Sukces Pokemon GO pokazuje, że grywalizacja połączona z AR jest czymś, co potrafi zainteresować odbiorców – szczególnie, jeśli jest w to zaangażowany rozpoznawalny brand.
Aplikacja, która angażuje użytkowników do odwiedzenia punktu A lub B może być bardzo dobrym uzupełnieniem kampaniii offline lub festiwali.

PLUSY
 • Prawie nieograniczona swoboda w tworzeniu treści 3D
 • Możliwość sprawniejszej grywalizacji
 • Możliwość mikropłatności
 • Zbieranie danych o działaniu użytkownika
MINUSY
 • W przypadku iOS – wymagana akceptacja Appstore
 • Wymaga pobrania przez użytkownika
 • Duże aplikacje zajmują miejsce na dysku

AR- aplikacje web

Jeśli marka uzna, że tworzenie dedykowanej aplikacji może nie mieć sensu, bo jej grupa docelowa z takiej aplikacji nie będzie korzystać – warto pomyśleć nad użyciem technologii WebAR. Dzięki temu, możemy wyświetlać modele 3D przez przeglądarkę w smartfonie, oszczędzając użytkownikom zwalniania miejsca na smartfonie w celu zainstalowania aplikacji.

PLUSY
 • Oszczędność miejsca na dysku użytkownika- nie ma potrzeby ściągania aplikacji, żeby obejrzeć treści 3D
 • Szybsze wdrożenie, nie wymaga weryfikacji Appstore / Google Play
 • Dostępne zarówno na Android jak i iOS
MINUSY
 • Nie działa bez internetu
 • Duże i skomplikowane modele będą pobierać sporą ilość transferu, co może zniechęcić użytkowników do długiego używania aplikacji.

AR – aplikacje pod hardware (Vuzix, Microsoft Hololens, Magic Leap)

Najczęściej wykorzystywane przez firmy, które chcą usprawnić prace na linii produkcyjnej czy kształcić swoich pracowników, dając im wsparcie starszych fachowców w czasie rzeczywistym.
Dzięki coraz tańszym urządzeniom, realizacje powiększają się o wycieczki po muzeach czy gry.
Poniżej przykłady takich realizacji oraz filmik demonstrujący wykorzystanie AR w najbardziej budżetowym urządzeniu tego typu – Vuzix Blade.

PLUSY
 • Dedykowane urządzenia pozwalają na większy komfort korzystania z Augmented Reality
MINUSY
 • Niektóre urządzenia mają mniejszą rozdzielczość, przez co stopień skomplikowania contentu w Vuzix Blade będzie zdecydowanie niższy niż w Magic Leap
 • Oprócz oprogramowania trzeba wziąć pod uwagę koszt hardware.

AR – filtry i maski dla social media (Instagram, Facebook, TikTok, Snapchat)

Możliwie najprostsza w realizacji forma dotarcia do klientów i ocieplenia wizerunku marki.
Dobre filtry potrafią osiągać zawrotną viralowość, ale nie zawsze viralowość musi być priorytetem. Znane są przypadki wykorzystywania filtrów AR jako elementów kampanii przy otwieraniu nowego sklepu lub launchu produktu. Filtry AR umożliwiają również tworzenie prostych gier, dzięki czemu dodajemy element grywalizacji.

PLUSY
 • Nie wymaga dodatkowej aplikacji (poza Instagramem, Facebookiem, Snapchatem, TikTokiem)
 • Prosta metoda dotarcia do grup wiekowych do 35 roku życia
 • Potencjał na viralowość
 • Cena – w przypadku filtrów można robić o wiele prostsze efekty graficzne
MINUSY
 • Viralowość zależy od pomysłu i trendów
 • Ograniczony rozmiar plików
 • Dużo kryteriów dotyczących treści filtra. Często brak możliwości umieszczania loga

Jaki jest ROI Augmented Reality?

ROI zależy od tego jaki jest cel oraz jakie narzędzie zostało użyte. Inaczej wygląda ROI filtrów na Instagram, które często pełnią funkcję głównie wizerunkową, a inaczej aplikacji wspierającej eCommerce.

Dzięki kampanii AR w Facebook firma produkująca obuwie – GREATS zmniejszyła o ponad 60% koszt CPI (cost per increment) czy w porównaniu do klasycznych kampanii video zwiększyła ponad 3x swoje brand lift, zwiększając brand recognition o ponad 38 000 unikatowych użytkowników.

Shopify natomiast zadeklarowało, że używanie AR skutkuje około 2.5x większą szansą na konwersję dokonania zakupu.

Apartments.com pozyskuje dzięki AR 49% więcej leadów skracając cykl sprzedażowy o 10 dni.

Czy warto inwestować w AR?

Jeśli budżet firmy oraz wizja pozwala na ciekawe i dobrze wykonane wdrożenie AR – jak najbardziej warto.

Jeśli Twoja firma nie ma jasnego pomysłu na to, jak uzupełnić marketing i sprzedaż o AR, możemy udzielić konsultacji, które pozwolą podjąć decyzję, czy akurat taka forma jest najbardziej optymalna.

W momencie popularyzacji iGlasses (zapraszam do wpisu na naszym Facebooku) firm, które się na to zdecydują będzie wiele.

Naszym zdaniem warto do tego czasu zrealizować małe projekty AR z firmami realizującymi projekty AR, żeby mieć pewność, że zaangażowany zespół nie zawiedzie w dostarczeniu odpowiedniej jakości na czas. W 3R Studio stali klienci zawsze mają priorytet i uznanie w postaci niższych cen.

W jaki sposób możemy wdrożyć AR w Twojej branży? – napisz do nas!/DS/


WE ARE NOW

[click to follow]